Beskonačna dostupnost aplikacija za pametne telefone donosi nam bezbroj mogućnosti u modernom načinu života, a na nama je da shvatimo koliko nam iste stvarno pomažu ili se iza njih krije krađa detalja iz naše privatnosti.
Svježi članak koji ovdje donosimo prikazuje aspekte neprihvatljivog ulaska u našu duboku privatnost.
Kada su u pitanju aplikacije za praćenje menstrualnih ciklusa, već smo se na samom početku teksta zgrozili količinom i vrstama osobnih, bolje rečeno, intimnih podataka koje aplikacije uzimaju iako nisu neophodni za samu svrhu praćenja ciklusa. Spominju se praćenja seksualnih aktivnosti, navika u sprječavanju začeća, korištenja lijekova i infekcijama kao i o posjetima ginekologu.
Korisnice ovih aplikacija najbolje će procijeniti koji od navedenih podataka su zaista neophodni za ispunjenje svrhe zbog kojih se takve aplikacije koriste, a to je praćenje ciklusa.
Sasvim je jasno da bi autori aplikacija morali itekako poštivati GDPR i osigurati da se za danu svrhu, koja mora biti jasno opisana korisniku aplikacije, moraju uzeti samo i isključivo neophodni podaci, usko vezani za praćenje ciklusa.
Za sve ostale osobne podatke, a radi se u pravilu o podacima o zdravlju, aplikacija mora tražiti izričitu privolu korisnika, ne smije ni na koji način uvjetovati upisivanje ne-neophodnih podataka i mora dati traženu funkcionalnost i bez njih ili po naknadnom povlačenju privole.
Na tom principu mora raditi svaka aplikacija, bez obzira o kakvoj se usluzi radi, odnosno, mora se jasno razgraničiti skup osobnih podataka dokazano nužan za ispunjenje svrhe i pružanje usluge od svih ostalih podataka koji takvi nisu i koji moraju biti predmetom potpuno slobodne odluke korisnika.
Dodatni problem predstavlja činjenica da tvrtke koje su izradile ove aplikacije vrlo često dijele sve naše podatke trećim stranama i time nam se kontrola nad privatnošću osjetno gubi.
Stoga valja pročitati sve detalje u njihovim Privacy Notice ili sličnim tekstovima i procijeniti koliko je pouzdana kad je u pitanju naš intimni dio života.
Više detalja na ovom linku:
https://www.theguardian.com/society/2020/dec/21/menstruation-apps-store-excessive-information-privacy-charity-says?