U određenoj mjeri je moguće. Naime, Google je posljednjih godina pritisnut raznim regulatornim okvirima i prijetnjama tijela EU u više reguliranih područja, pa su na svoj zavaravajuć način osigurali da mi kao korisnici imamo mogućnost upravljati postavkama naše privatnosti, ali te postavke nisu transparentno prikazane niti lako dostupne.
 
Evo savjeta kako smanjiti izloženost vlastite privatnosti što se tiče Google aplikacija:
 
1. Gmail
 
U Gmail aplikaciji odemo na menu pa ovim redom:
 
Settings - your email address - isključimo "Smart features and personalization" i "Smart features and personalization in other Google products".
 
U Gmail web aplikaciji odemo na Settings - See all settings - General - isključimo "Smart compose", "Smart Compose personalization" i "Smart reply".
 
Naime kod ovih "Smart" rješenja Googleu dajemo dozvolu da skeniraju sadržaj svih naših emailova kako bi ih Google "pametno" strukturirao ili nas podsjetio na neki sastanak u sadržaju naših mailova koji će se dogoditi za par dana.
 
 
2. Google Maps
 
Ključna postavka je Location History ili tragovi našeg kretanja kojima Google uči o nama, našem ponašanju, gdje volimo zalaziti ili prenoćiti, nešto pojesti ili koji nam je omiljeni dučan.
 
Kliknemo na fotografiju našeg profila, pa Settings - Personal content. Tu trebamo isključiti Location History i izbrisati naše dosadašnje lokacije.
 
Ako koristimo Google Maps na web pregledniku, odemo na menu, odaberemo Your Timeline - Manage Location History pa je postupak dalje isti.
 
 
3. Google Chrome
 
Google Chrome je uvjerljivo najzastupljeniji web preglednik današnjice i uvjerljivo najlošiji kad je u pitanju naša privatnost. Njime se prati svaki naš korak, posjećene web stranice, lokacije, lozinke i bookmarks.
 
Za privremenu zabranu našeg praćenje, odemo klikom na tri točkice desno gore i otvorimo New Incognito Window. Tu moramo reći da je Google pratio sve naše korake na internetu i u ovakvom modu.
 
Ako želimo trajno zabraniti Googleu da nas prati na internetu, prvo bismo savjetovali da se odjavimo s Google accounta i da se ne prijavljujemo na njega. Otspojiti treba Google Chrome od našeg Google accounta. Odemo na tri točkice desno gore, Settings - You and Google - Turn off sync i izbrišemo bookmarke, lozinke, povijest surfanja i sve što se nudi.
 
Slično vrijedi i za Google Maps.
 
Isto možemo učiniti i u Google Chrome mobilnom pretraživaču, odemo do tri točkice pa Main settings, odjavimo se s Google accounta i odemo na Sync and Google services i tamo uživamo u brisanju zapisa o nama.
 
 
4. YouTube
 
Ako smo prijavljeni našim Google Accountom, svakim novim filmićem kojeg pregledamo Google saznaje sve više o nama.
 
Ponovno je apsolutna preporuka da se odjavimo s Google/YouTube accounta kada pretražujemo YouTube sadržaje. U mobilnoj aplikaciji je to pod profilnom fotografijom - your account name i isključimo Use YouTube. U web aplikaciji idemo na profilnu fotografiju i Sign Out.
 
Trebamo i izbrisati našu povijest gledanja sadržaja na YouTube. Na mobilnoj aplikaciji kliknemo na profilnu fotografiju - Settings - History&Privacy. Na web stranici to radimo odlaskom na menu gore lijevo - History i uživamo u brisanju.
 
 
5. Google Account
 
To je točka s kojom je povezano svo naše praćenje.
 
Odemo na web i na naš Google Account. Autor ovog teksta ga ima, ali se nikad ne logira, osim kad je nužno radi video sastanaka na Google Meet.
 
Ako smo prijavljeni na Google Account, idemo na Data & Personalization - Manage your activity controls i doći ćemo na postavke gdje lako sve izbrišemo i odredimo što želimo da se briše, od lokacija, pretraživanja i YouTube sadržaja.
 
I na kraju idemo na Ad personalization i izaberemo opciju "Off".
 
Ovo je minimum mjera što možemo učiniti za našu privatnost. Na Googleu je da poštuje naše odluke.