Svi smo više ili manje na udaru spammera iz cijelog svijeta, posebice s dalekog istoka, koji nam na naše email adrese, uhvaćene prilikom prijave na neki online sadržaj ili javno objavljene na webu, šalju razne mailove uglavnom prodajno-marketinškog karaktera.
Prema dojavama naših čitatelja, primjećujemo intenziviranje spam mailova u Hrvatskoj. Nažalost, pravnog lijeka ne vidimo, posebice iz razloga što spammeri u svojim mailovima ne navode u ime čijeg poslovnog subjekta šalju mailove, a ako ih i navedu, nisu istiniti. Stoga je i prijava takvih pošiljatelja nadležnim institucijama, kao što su AZOP, HAKOM ili Državni inspektorat, neučinkovita.
Postoje mjere za ublažavanje intenziteta spam mailova, i opisane u u odličnom članku na ovom linku:
https://www.avalon.hr/blog/2011/06/21/10-savjeta-za-izbjegavanje-spam-a/
Mi možemo preporučiti i naglasiti jednu ključnu mjeru - nikad nemojmo odgovarati na spam emailove.
Naime, s druge strane se ne nalazi fizička osoba koja će se uplašiti vaših prijetnji ili zabrana, već se s druge strane nalazi računalo koje bilježi povratne mailove i temeljem vašeg odgovora stavlja vašu email adresu na listu "živih" email adresa iza koje postoji stvarni primatelj tih poruka.
Još veći problem nastaje, a vidjeli smo ga u praksi, kada zaposlenici tvrtke imaju "out-of-office" odgovor na dolazne mailove, čime spammeri promptno dobivaju informaciju da iza email adrese primatelja postoji netko kome valja nastaviti slati poruke takvog karaktera. Ukratko, ignoirirajte spam mailove, stavite anti-spam filtere u svom pregledniku email poruka i ne odgovarajte na njih.
No, to nije sve.
Kako internet evoluira, tako su i spam mailovi izrazli i u prijetnju našoj sigurnosti.
Lukavi spammeri dosjetili su se biti "fer" prema nama i ponuditi nam opciju skidanja s mailling liste. Klikom na "odjavi se" ili "unsubscribe" zapravo potvrđujemo da je naša email adresa živa i da primamo poruke.
Puno opasnija situacija se događa kada nam se velikodušno ponudi da se odjavimo od daljnjeg primanja mailova na način da se logiramo na web stranici koju nam spammeri nude upisujući naše korisničko ime i lozinku našeg email servisa.
Takvim potezom zlonamjernici dobivaju sve što im treba da uđu u nađe mailove, našu duboku privatnost ili poslovne tajne.
Kada imaju našu email adresu i lozinku, svakako će pokušati isprobati je i na drugim web servisima i portalima, društvenim mrežama i aplikacijama, pa ako istu lozinku koristimo na više online mjesta, hakirani smo.
Svakako nemojmo koristiti iste lozinke za više online usluga, bez obzira bile privatne ili poslovne.