Ovo nije kompliment TikToku ;-)
 
Američke kompanije su posebno "nabrušene" na TikTok kao ovogodišnji globalni hit među društvenim mrežama naglašavajući da osobnim podacima TikTok korisnika raspolaže i upravlja Komunistička partija Narodne republike Kine.
 
Stvar je eskalirala i navodnom pisanom uputom managementa druge najvrijednije korporacije na svijetu - Amazona vlastitim zaposlenicima da ne smiju koristiti TikTok aplikaciju na svojim službenim pametnim telefonima.
 
Čak je i Indija zabranila TikTok pozivajući se na sigurnost korisnika, kao što je usporediv slučaj bio i s Face App aplikacijom ruske proizvodnje.
 
TikTok aplikacija skinuta je više od 2 milijarde puta do sada, ponavljamo - 2 i kusur milijarde korisnika je koristi. Angažirali su amerikanca na vodeće mjesto u upravi i naglašavaju da im je zaštita privatnosti korisnika na prvom mjestu.
 
Koliko mi uspijemo pratiti aplikacije, novosti, tračeve i činjenice, svim globalnim igračima je naša privatnost na prvom mjestu. Pitanje je samo koliko je zaista zaštićena i koliko možemo biti sigurni u obećanja.
 
TikTok tvrdi da ne pohranjuje naše podatke u Kini, već samo u SAD-u i SIngapuru. S EU aspekta ista nam je stvar da su podaci u Kini. Međutim, ovdje je vrlo važno naglasiti da je lokacija pohrane korisničkih podataka jedan, a mjesto odakle im se daljinski pristupa sasvim drugi parametar. Ključ je u lokaciji ili državi iz koje se pristupa podacima gdje god oni bili pohranjeni, a podredno tko im pristupa.
 
Naravno da Kinezi pristupaju našim osobnim podacima koje su prikupili kroz TikTok aplikaciju, kao što imaju pristup putem mnogih drugih tehnologija ispod kučišta naših "američkih" laptopa, stolnih računala, xDSL routera, digitalnih TV prijemnika i pametnih telefona. Ne postoji uređaj današnjice u kojem nema najnaprednije kineske tehnologije.
 
A koje osobne podatke TikTok o nama prikuplja?
 
Osim podataka koje video sadržaje gledamo, TikTok ima pristup svim našim porukama, našoj okvirnoj lokaciji, IP adresi i tipu uređaja s kojeg pristupamo appu. Mogu nam pristupiti i našim kontaktima iz adresara u pametnom telefonu i podacima o prijateljima na drugim društvenim mrežama.
 
Mogu prilično lako naučiti svašta o nama, od naših životnih navika, članova obitelji i prijatelja i što komuniciramo s njima.
 
Podsjeća li nas ovakvo postupanje na Facebook?
 
Ali još uvijek možemo TikToku pristupiti na način da se prijavimo pod lažnim profilom i zabraniti mu pristup našim kontaktima u pametnom telefonu kao što i ne moramo upisati našu email adresu ili naš mobilni broj.
 
Kako ovu temu vide američki mediji:
 
https://www.washingtonpost.com/technology/2020/07/13/tiktok-privacy/