Ovo je tema koja može biti itekako interesantna i zaposlenicima i poslodavcima.
Čest je slučaj da na Facebooku otkrivamo detalje svog privatnog života, svoje želje, namjere, sretne trenutke, društveni život, kakvu hranu volimo ili od čega bolujemo, gdje se nalazimo i gdje smo bili prije godinu dana.
 
No, ponekad se želimo pohvaliti i svojim radnim mjestom, poslovnim uspjehom, svojim kolegama u uredu ili uređenošću samog ureda i to u pravilu ide putem objava fotografija.
 
No, jesmo li se prije toga zapitali otkrivamo li neku poslovnu tajnu na taj način?
 
Jesmo li provjerili postoji li neka poslovna tajna na nekom od papira na našem stolu ili stickeru zalijepljenom na monitor, vidi li se na monitoru koja programska rješenja naša kompanija koristi za CRM ili HR, postoje li ploče na zidu našeg ureda na kojima je upravo raspisan plan razvoja novog proizvoda ili budžet za projekt ili evaluacija ponuda dobavljača...
 
U niže opisanom konkretnom slučaju, zaposlenik jedne tvrtke objavio je na svom privatnom Facebook profilu fotografije nove modne kolekcije tvrtke za koju radi, vjerojatno misleći da će time promovirati svoju tvrtku.
 
No, tu njegovu fotografiju, osim frendova, vidjela je i konkurencija. Jedan od njegovih frendova je bio i njegov kolega s posla koji je prijavio ovu objavu poslodavcu.
 
Poslodavac je odmah utvrdio da se neovlaštenom objavom fotografije koja sadrži poslovno osjetljivu informaciju smatra kršenjem obveze čuvanja poslovne tajne.
 
Poslodavac je po saznanju o objavi fotografije zatražio "frenda" da s Facebook profila spomenutog zaposlenika skine dokaze o objavi poslovne tajne, neophodne za daljnje korake koji uključuju trenutni otkaz i dokazivanje u eventualnom naknadnom sudskom postupku.
 
Sud (u Francuskoj) je, temeljem svih činjenica, zaključio da se poslodavac nije ogriješio u temelje privatnosti svog zaposlenika i u načinu prikupljanja dokaza uzurpiranjem privatnosti svog zaposlenika. Za kakvo postupanje je u normalnim okolnostima potrebna prethodna privola zaposlenika o čijem se privatnom Facebook profilu radi, međutim, ovdje se ne radi o normalnim okolnostima.
 
Štoviše, Sud je utvrdio da je poslodavac narušio privatnost svog zaposlenika, ali je također utvrdio da je poslodavac ovlašten na ovakav način prikupljati dokaze jer su neophodni, ključni i razmjerni cilju - obrani legitimnih interesa u području očuvanja poslovne tajne.
 
Pri tom se Sud pozvao na članak 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
 
Više o temi iz Francuske na ovom linku:
 
https://www.insideprivacy.com/data-privacy/french-court-of-cassation-decides-that-an-employer-can-use-a-facebook-post-to-dismiss-an-employee/