U Njemačkoj, u Hamburgu, da budemo točniji.
Prema danas javno objavljenim informacijama od strane nadzornog tijela u Hamburgu, temeljni razlog leži u otkrivenom opsežnom praćenju nekoliko stotina vlastitih zaposlenika od strane H&M-a još od 2014. godine i bilježenju podataka o detaljima njihovih privatnih života.
Štoviše, osobni podaci usko vezani za privatne živote zaposlenika pohranjivani su u kompaniji trajno, a uključivali su i zapise o detaljima kako su proveli svoje godišnje odmore ili odsustva zbog bolovanja te detalje o bolestima i dijagnozama.
Da bude stvar gora, kompanija je prikupljala informacija i o privatnim i obiteljskim okolnostima, od razmirica u obiteljima do osobnih vjerskih uvjerenja, te ih snimala i pohranjivala i takvim izuzetno osjetljivim osobnim podacima davala pristup svojih pedesetak managera.
Prikupljani podaci, pogađate, korišteni su za ocjenjivanje i procjenjivanje zaposlenika i donošenje odluka o daljnjem zapošljavanju.
Zanimljivo je da se možda nikad ne bi ni saznalo za ovakvo grubo kršenje temeljnih ljudskih prava zaposlenika i njihove privatnosti, da krajem 2019. nije došlo do povrede podataka, odnosno, da takvi podaci nisu pogreškom u sustavu postali nakratko dostupni cijeloj kompaniji.
Zamislite o kojoj količini osobnih podataka se radi ako se spominje 60 GB podataka.
Press release nadzornog tijela nalazi se na ovom linku:
https://datenschutz-hamburg.de/assets/pdf/2020-10-01-press-release-h+m-fine.pdf