Ovu je uzrečicu Apple počeo koristiti negdje prošle godine ali bez vidljivijih primjena u praksi. Da, prepoznali su i stavili privatnost svojih korisnika u fokus, barem riječima.

Kako mediji javljaju, Apple se sprema to provesti i u praksi kroz novu generaciju IOS operativnog sustava - IOS 14.

Citiramo dio teksta iz članka na ovom linku:

https://www-forbes-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.forbes.com/sites/kateoflahertyuk/2020/08/08/ios-14-a-security-and-privacy-game-changer-for-all-iphone-users/amp/

“Before being tracked you will receive a notification saying, “x would like permission to track you across apps and websites owned by other companies. Your data will be used to deliver personalized ads to you.”

i

“Apple will allow you to choose between “Allow Tracking” or “Ask App Not To Track.”

Da, Apple si može to dozvoliti, svojom tržišnom snagom i dovitljivošću.

Naime, tko je Appleu glavni suparnik? Google sa svojim Android operativnim sustavom.

I malom djetetu je jasno da Google ne može prihvatiti igru Applea da počne davati izbor korisnicima Android pametnih telefona žele li da ih se prati ili ne. Google živi od toga, to mu je i doručak i ručak i večera i marenda i štrukli prije gulaša...

Hoćemo li dočekati uskoro trenutak kada ćemo se kupnjom pametnog telefona moći odlučiti upravljati svojom privatnošću?

Tim više nam se ne sviđa nedavna odluka Microsofta da u dolazećoj velikoj nadogradnji Windowsa 10 omogući punu interaktivnost s Android operativnim sustavima pametnih telefona, očito je želja za osobnim podacima korisnika bez njihove kontrola ipak prejaka.