Zasigurno ste ovaj naslov pročitali barem dva puta i dalje ne vjerujući da je istinit.

Iz nama nepoznatih razloga, osobni podaci, uključujući bankovne podatke zaposlenika, bili su pohranjeni na hard diskove koji su ukradeni iz vozila jednog zaposlenika.

Hard diskovi, uobičajeno, nisu bili enkriptirani, i što je ekstremno neuobičajeno, iznošeni su izvan kompanije i ostavljeni u vozilu iz kojeg su ukradeni.

Da nismo ovo pročitali u relevatnom mediju, ne bismo vjerovali.

Ukradeni i kompromitirani osobni podaci zaposlenika sadrže podatke 29.000 zaposlenika Facebooka o njihovim plaćama, bonusima i ostalim primanjima.

Ovaj slučaj nam govori više od samog članka. Koliko Facebook ima kvalitetno razvijene tehničke i organizacijske mjere zaštite povjerljivih informacija, uključujući osobne podatke vlastitih zaposlenika. Stoga ne čudi kako postupaju s osobnim podacima korisnika svoje platforme društvene mreže.

Postavit ćemo ovdje pitanje svim poslodavcima i vlasnicima tvrtki - da li bi vam ikada palo na pamet iznositi evidencije i osobne podatke svojih zaposlenika na nezaštićenim hard diskovima i ostaviti ih u nekom vozilu?

Razumljivo je da se sigurnosne kopije podataka s računala, koje treba redovito i što češće raditi, pohranjuju na nekom drugom mjestu kao što je vanjski hard disk, ali je isto tako razumljivo da se svaka sigurnosna kopija mora sigurno pohraniti uz najviše mjere zaštite i ograničenja pristupa, najbolje u sef ili ormare visoke sigurnosti.

Podaci koji sadrže poslovne tajne ili osobne podatke ne smiju izlaziti iz organizacije na nekontroliran način, a posebice ne smiju biti ostavljeni u nekom vozilu. Vrijednost povjerljivih podataka na hard diskovima je za one koji su ih ukrali nemjerljivo viša od cijene hard diskova i sefova u kojima su morali biti pohranjeni.

Više o temi:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-13/thief-stole-payroll-data-for-thousands-of-facebook-employees