Ovaj članak neizravno ali zorno pokazuje što se može dogoditi ukoliko rabljeno računalo sa zadržanim povjerljivim dokumentima i podacima, uključujući i osobne podatke, damo trećoj strani, kupcu, leasing tvrtki ili zbrinjavatelju otpada.
Prije "rješavanja" rabljene informatičke opreme, ukljućujući računala, mobilne uređaje, servere, skenere, kopirne uređaje, vanjske jedinice za pohranu podataka (diskovi, USB stickovi, prijenosni mediji), moramo na siguran i trajni način izbrisati sve podatke i dokumente tako da isti više nisu dostupni ni na koji način.
Ako sami ne znate to uraditi, potražite pomoć stručnjaka, barem za prvi put. Npr. rabljeni laptop bez prethodnog brisanja i višestrukog "wipe" postupka HDD ili SSD diskova i dalje nosi podatke, dokumente i osobne podatke.
Davanjem takvog laptopa izvan organizacije trećim osobama vrlo vjerojatno činimo povredu podataka (Data Breach) iz članaka 33. i 34. GDPR-a, a tada imate obveze o tome izvijestiti i AZOP i pojedince čije podatke ste imali, ukoliko im može povreda nanijeti štetu.
Ne savjetujemo da prodajete računalo niti s već instaliranim i posloženim operativnim sustavom, jer privremene datoteke i direktoriji unutar vašeg računala kriju niz dokumenata i podataka.
Bacite samo pogled na folder "Downloads" u vašim Windowsima...
Ukoliko pak imate slučaj krađe rabljenog laptopa, tada se vrlo izvjesno radi o povredi podataka, za kakav slučaj i postupanje morate biti unaprijed spremni u okviru svog GDPR projekta usklađivanja.
Vrlo zanimljiv članak je ovdje:
https://net.hr/danas/nevjerojatna-greska-njemacke-vojske-prodali-laptop-s-tajnim-uputama-za-lansirnu-raketa-za-mars/