Svatko od nas roditelja mora biti svjestan da su nove generacije bez obzira na godine osjetno naprednije u korištenju dostupnih tehnologija, aplikacija, portala i raznih softwarea, da svakodnevno međusobno razmjenjuju informacije o novinama na internetu, istražuju sve što im je dostupno, ali pri tom premalo vode brigu o vlastitoj privatnosti i prijetnjama na internetu.
Stoga, kao odgovorni roditelji moramo izdvojiti vrijeme i za osnove informacijske sigurnosti koje trebamo u prilagođenom obliku podijeliti sa svojim djetetom.
Evo 6 savjeta:
- Objasnimo djetetu da sve što objavi, lajka, podijeli, komentira ostaje zapisano negdje i da valja dva put promisliti prije svake objave. Dobro je i za pripomenuti da brisanje posta s Fejsa ne znači da su te informacije o nama izbrisane.
- Otvorenost u odnosima je ključ, kao i u pojašnjavanju da je svakom njihovom objavom u pitanju i privatnost cijele obitelji i da kao obitelj možemo pomoći djetetu u svakoj dvojbi oko sigurnosti na internetu.
- Upoznajmo dijete o phishing prijetnjama i kako uobičajeno takvi emailovi ili poruke izgledaju te što se u njima traži od naših podataka. Važno je naučiti dijete da ne klika na linkove bez provjere s roditeljima i da ne dijeli svoje osobne podatke putem takvih poruka. Najbolje je da roditelji sami pokažu phishing poruke koje su zasigurno dobili posljednjih dana.
- Podučimo djecu da ne prihvaćaju prijateljstva na društvenim mrežama s nepoznatim osobama. Roditelji, pregledajmo postavke privatnosti na društvenim mrežama za račune djeteta i stavite da njihove objave vide samo njihovi prijatelji.
- Roditelji, naučimo djecu da ne odgovaraju na razne zabavne kvizove na društvenim mrežama.
- Kao roditelji imamo puno pravo i obvezu voditi brigu o zaštiti privatnosti svog djeteta, imamo i pravo u ime djeteta zatražiti pristup osobnim podacima koje određena društvena mreža ili web stranica prikuplja od našeg djeteta.
Photo by Timur Weber from Pexels