Kako nam GDPR nalaže da poduzimamo prikladne sigurnosne mjere za osiguranje osobnih podataka izloženih općeprisutnim prijetnjama na internetu, svakako jedna od preporučenih mjera je i instalacija i korištenje VPN servisa na laptopima, tabletima i mobilnim uređajima, posebice ako se na internet spajamo putem javnih, tuđih ili općenito neprovjerenih WiFi mreža, kao npr. u kafićima i ostalim javnim mjestima.
Pri tom je prije svega važno pripaziti u odabiru VPN servisa.
Puna preporuka ide na ove VPN servise:
Windscribe
Surfshark
ExpressVPN
Private Internet Access
Tunnelbear
NordVPN
ProtonVPN
a mi ćemo dodatno preporučiti i Bitdefender VPN.
Više o preporukama na ovom linku:
https://www.wired.co.uk/article/best-vpn
Ovdje se ne smije štedjeti, štete koje mogu nastati nekorištenjem kvalitetnih i pouzdanih VPN servisa nemjerljivo su više od investicije.
Štoviše, besplatni VPN servisi mogu skrivati i određene ‘feature’ koji dodatno ugrožavaju naše osobne podatke, odnosno, prate svaki naš korak i sve prikupljene informacije i osobne podatke prodaju trećim stranama.
To je jednostavna matematika i razlog zašto je neki VPN servis besplatan. Zarađuju na crnom tržištu.
Međutim, stvari postaju još ozbiljnije ako svi naši osobni podaci koje su besplatni VPN servisi prikupili o nama - iscure!
Procjena je da su podaci 20 milijuna korisnika besplatnih VPN servisa kompromitirani i izloženi daljnjem, izgledno zlonamjernom, korištenju.
Posebno su izloženi korisnici ovih VPN servisa:
UFO VPN
Fast VPN
Free VPN
Super VPN
Flash VPN
Secure VPN
Rabbit VPN
Onavo VPN
PureVPN
IPVanish
Nemojmo ih koristiti. To je najmanje što možemo učiniti za sebe i svoju privatnost.
Više o temi na linku:
https://www.smh.com.au/national/data-breach-of-free-vpn-providers-exposes-details-of-millions-of-users-20200720-p55doq.html